Bir başka WordPress sitesi

Bir kararla daha mutlu daha fit bir yaşam..

3 33
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

img-20160925-wa0000

Bir kararla daha mutlu daha fit bir yaşam..

Başarıya ulaşmak için en önemli faktörün ne olduğu sorulursa her zaman hiç düşünmeden azim derim.

Asla yılmıyor.. Nasıl kararlı, nasıl disiplinli.

Konsantrasyon devi diyorum ona.

 

img-20161031-wa0003

Ömer Faruk TANRIVERDİ ..

14 yaşında askeri lise güreş takımına girerek spor hayatına başlıyor. Azmi ve spora olan isteği sayesinde kısa sürede gelişme göstererek okul takımına kabul edilip, lise hayatı boyunca müsabakalarda birçok madalya ve derecenin sahibi oluyor.

Serdar Kılıç’ın da katıldığı ironman yarışmasında Serdar Kılıç ile finalde yarışarak birinci oluyor.

Kara Harp Okulu’nda kickbox takımına seçiliyor ve müsabakalarda çeşitli dereceler alıyor.

Amerika’da düzenlenen Türkiye’nin ilk kez katılmış olduğu uluslararası ‘Sandhurst’ askeri yetenekler yarışmasında takımıyla birlikte ülkemize gümüş madalya getiriyor. Onu alkışlıyorum.

Şu an öğrenimine İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde devam etmekte, nisan ayında düzenlenecek olan mensphysique (atletik fizik fitness model) yarışmalarına hazırlanıyor. Boş zamanlarında ise personal training (yaşam koçluğu) yaparak insanlara tecrübelerini aktarıyor. Yolun açık olsun Ömer..

SPORU YAŞAM BİÇİMİ HALİNE GETİRDİM

Sen iyi bir sporcusun Ömer Faruk.. Bu serüven nasıl başladı?

Çocukluğumdan bu yana spora karşı büyük bir ilgim var. Spora başlamam tabiki Türkiye’de yaşayan her erkek çocuğu gibi ilk olarak futbolla başladı. Askeri liseye girene kadar profesyonel anlamda herhangi bir spor dalıyla uğraşmadım. Askeri lise beden eğitimi derslerinde yoğun bir atletizm programı vardı. Hocalarımız gerek interval çalışmaları, gerek uzun mesafe koşu antrenmanlarıyla bizleri birer atlet gibi eğitiyordu. Her askeri öğrencinin ulaşması gereken belli bir koşu, şınav, mekik ve barfiks standartları vardı. Dolayısıyla spor hayatım tam anlamıyla 14 yaşında askeri üniformamı giymemle birlikte başlamıştı. Daha sonra ata sporumuz olan güreşle tanıştım. Güreş takımına girerek hayatımın en doğru kararlarından birini verdiğimi düşünüyorum. Güreş takımına girerek gerçek spor hayatına adım attığımın farkına vardım.

 

img-20161031-wa0000

Önemli bir keşif. İçindeki güç ve azmin ortaya çıkarmana destek olmuş.

-Evet. Önemli bir adımdı. Beni başka bir yere taşıdı. Kendimi buldum. Herhangi bir spor dalıyla profesyonel olarak ilgilenmenin müsabık olmanın önemini o zaman anladım. Kısa sürede müsabakalara katılacak seviyeye ulaştım ve çıktığım her müsabakada spora daha çok bağlanarak sporu yaşam biçimi haline getirdim.

 

 

Spor senin için hayatın önemli bir parçası. Peki  ya ilgilenmek isteyenler için ne dersin?

-Her insanın bir spora başlama amacı vardır. Kimisi hamilelik sonrası aldığı kiloları verebilmek için, kimisi kaslarını geliştirerek daha fit bir yaşam sürebilmek için başlar spora.. Sporun hayatımıza girmesi tamamen kendi elimizdedir. Çoğu insan yoğun iş programından vakit bulamadığı bahanesini öne sürerek spor yapamadığını dile getirir. Fakat sporun hayatımızdaki yeri önceliklerimizle alakalıdır. İhtiyacımızdan fazla aldığımız kaloriler kilolarımızın artmasına sebep olarak bize rahatsızlık verir ve merdiven çıkarken nabzımız yükselerek nefes alışverişimizi zorlar. Bu şikayetler bize spora başlamamız gerektiği sinyalini verir. Halbuki sporun hayatımızdaki yeri bu olmamalıdır.

Siz sporcular, sporun yaşam kalitesini arttırdığından haberdarsınız. Bunu daha çok insanda görmek istiyorsunuz tabi.

Sayıyı arttırırsak mutlu oluyoruz. Biliyoruz ki mutlu insan sayısı artacak. Spor yaşam standardına alınıp, hayatın bir parçası haline getirilmeli. Çünkü spor aktiviteleri duygusal gerilimi azaltarak bizi günün yoğun ve stresli ortamından uzaklaştırır, daha dinç bir zihne kavuşmamızı sağlar. Sporu alışkanlık haline getirerek öncelik vermemiz yaşam kalitemizi artıracak ve bize daha sağlıklı bir yaşam sunacaktır.

İLK ANTRENMANLAR ÇOK ÖNEMLİDİR. ANTRENÖR, KİŞİNİN KONDİSYON SEVİYESİNİ İYİ TESPİT ETMELİ VE BUNA YÖNELİK DOĞRU BİR ANTRENMAN PROGRAMI HAZIRLAMALIDIR.

Kendimizi nasıl motive etmeliyiz?

-Spora başlayıp alışkanlık haline getirmek zor bir süreçtir. Özellikle uzun süre antrenmansız kalan vücutlar ilk antrenmanlardan sonra yorgun düşer ve ister istemez spora karşı isteksizlik ve motivasyon düşüklüğü oluşturur. Dolayısıyla ilk antrenmanlar çok önemlidir. Antrenör, kişinin kondisyon seviyesini iyi tespit etmeli ve buna yönelik doğru bir antrenman programı hazırlamalıdır. Doğru program sizi doğru sonuçlara götürecek ve böylece motivasyonunuz sürekli yüksek kalacaktır. Motivasyon bizi her gün yoğun iş programından vakit ayırıp spor salonuna götüren, arkadaşlarımızla kafede vakit geçirmek yerine sınırlarımızı zorlayıp ter dökmeye iten spordaki en önemli konulardan biridir. Bu yüzden kendimizi sürekli motive etmeli ve doğru antrenörle doğru sonuçlara ulaşarak spordan keyif almalıyız.

 

img-20161031-wa0002

 

SPORDA GELİŞİM GÖSTERMENİN 3 TEMEL AYAĞI VARDIR: BESLENME, ANTRENMAN VE DİNLENME.

Sanırım en zoru karar vermek ve bu kararın arkasında olmak. Spora yeni başlayanlar için tavsiyelerin neler?

– Öncelikle spora başlayarak çok doğru bir karar verdiniz. Bu günden sonra hayatınız düzene girecek ve daha mutlu ve fit bir yaşam süreceksiniz. Spora bilinçli bir şekilde başlamak kendi sağlığınız ve doğru sonuçlar elde edebilmeniz için çok önemli. Bu yüzden size ilk tavsiyem bu konuda bilgisine güvendiğiniz kişilerden özellikle beslenme ve antrenman konusunda yardım isteyin.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EN ÖNEMLİ TAVSİYEM SABIRDIR. GELİŞİM İÇİN ACELE EDİP SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN.

-Sporda gelişim göstermenin 3 temel ayağı vardır: beslenme, antrenman ve dinlenme. Doğru bir antrenman kas fibrillerinde yırtıklar oluşturur (antrenman sonrası kas ağrısının sebebi budur). Gün içerisinde antrenman öncesi ve sonrası aldığımız besinler zarar gören kas liflerini onararak daha kuvvetli hale getirir ve kas hücresi kazanımını tetikler. Düzenli uyku (dinlenme) sayesinde ise growth (büyüme) hormonu salgılanır ve antrenman sırasında yıkılan kaslar aldığımız proteinler tarafından onarılıp daha güçlü hale getirildikten sonra uyku süresinde kendini toparlayarak (recovery) bir sonraki antrenmana hazır hale gelir. Vücudumuzun kas yıkım-onarım süreci en özet haliyle bu şekildedir. Spora başlamadan önce yapacağınız ısınma egzersizleri eklem sağlığınız ve sakatlıkları önleme açısından büyük önem arz eder. Yeni başlayanlar için en önemli tavsiyem sabırdır. Gelişim için acele edip sağlığınızdan olmayın.

Kaş yaparken göz çıkarmayın diyorsun.

Tabiki. Spor sağlıklı bir adımın habercisidir. Kas gelişimi, yağ yakımı kısacası vücudu forma sokma bir süreçtir. Bu süreci doğru yönetmek sakatlıklardan korunarak sağlıklı bir şekilde yaşamımıza devam etmek temel gayemiz olmalı.

KAS GELİŞİMİ DÜZENLİ BESLENME, ANTRENMAN VE DİNLENME ÜÇLÜSÜNÜN DOĞAL SONUCUDUR.

Peki son zamanlarda kas gelişimini tetikleyen hormonal ilaçlar dillerde?

-Bu konuda danışanlarımı özellikle uyarırım. Fitnessa yeni başlayan kişiler kas gelişimi konusunda sabırsız davrandıklarından dolayı merdiven altı salonlardaki antrenörlerin tuzağına düşerler. Kas gelişimi düzenli beslenme, antrenman ve dinlenme üçlüsünün doğal sonucudur. Bu da zaman, emek ve sabır ister. Kısa sürede sonuç elde etmek isteyen gençleri gözüne kestiren bu antrenörler Türkiye’de satışı yasak olan yurt dışından getirdikleri steroidleri çok yüksek fiyatlara bu bilinçsiz gençlere satarlar. Steroid hormonlar, vücutta steroid hormon reseptör proteinlere bağlanır ve gen transkripsiyonu ve hücre fonksiyonunda değişime sebep olarak fizyolojik etkilerini gösterirler.

img-20161031-wa0001

Sonucu yıkım olabilir diyorsun. Vücuda verdiği zarar ne olur?

-Kesinlikle. Vücudumuzda zaten doğal olarak üretilmekte.. Testosteron (büyüme hormonu) dışarıdan sağlandığında vücut tabiri caizse tembelleşir ve kendi doğal olarak ürettiği testosteronu keser. Buda uzun vadede devam ederse kısırlığa sebep olur. Bu sebeple bu tip kimyasallardan uzak durarak doğal yolları tercih etmemiz bizim yararımıza olacaktır.

 

Röportaj : Duygucan Yüksel

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.