Bir başka WordPress sitesi

Cengizhan KAYA / Canan Arslan ile Medya Sohbeti

0 806
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
canan_arslan_7
Cengizhan KAYA / Canan Arslan ile Medya Sohbeti
Mesleğe başlamanız nasıl oldu ?

1999 yılında üniversite öğrencisiyken Er Tv’de çalışmaya başladım hafta sonu ana haberlerini sunuyordum**** dersimin olmadığı her fırsatta da zamanımı televizyonda geçiriyor**** her şeyi öğrenmeye çalışıyordum. İktisat mezunu olmama rağmen**** okul bitince de televizyon sektöründe devam etme kararı aldım. Ankara’da Başkent Spikerlik İletişim kursunda hem diksiyon hem de spikerlik dersi aldım. Daha sonra Avrasya tv’de haber programlarını sunmaya başladım. 2011 yılına kadar Ankara’daki televizyonların haber merkezlerinde muhabirlik ve spikerlik yaptım. Ardından bir yılı aşkın bir süreTRTTürk’ün İstanbul Stüdyolarından yayınlanan yayınlanan Gümüş Hilal programını sundum. Daha sonra TRTTürk haber merkezinde çalışmaya başladım ve çeşitli haber kuşaklarını sundum Halen TRTTürk’te hafta içi her sabah canlı yayınlanan Türkiye’de Sabah programının sunucusuyum.

canan_arslan_1

Artık her televizyon izleyicisi aynı zamanda internet kullanıcısı siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz..

internet artık önemli bir haber kaynağı. Her an her saniye habere ulaşmak ve ulaştırmak mümkün.. Ve adeta herkes gönüllü muhabir. Yalnız dikkat edilmesi gereken şey her kaynak için geçerli olan haberin doğruluğunu teyit etmek.

Spikerlik sunuculuk rol model haline geldi siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz..

Önemli bir meslek spikerlik. Hata kabul etmiyor. Evet herkes spiker olmak istiyor ama önce spikerliği ünlü olmakla ayırt etmek lazım. Ünlü olmakla haberci olmayı birbirinden ayırt etmek gerekiyor en azından bu mesleği düşünen varsa buna karar vermeliler.

canan_arslan_5

Rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Eğer rekabet kaliteyi artıran bir motivasyon olarak kullanılıyorsa elbette gerekli.. Ama ekran önünde olmak egosu yüksek bir iş biraz bıçak sırtı bir durum. Rakibi küçümseden kendini büyük görmeden aradaki dengede sürekli gelişmenin önünü açmak önemli olan.

Spikerlik eğitimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Eğitim şart. Verilen bütün eğitimleri önemli buluyorum kesinlikle bu işi yapmak isteyenlerin eğitim alması gerekiyor. Okul ya da özel kurslarda verilen spikerlik/diksiyon eğitiminin yanı sıra bireysel donanım da çok önemli..Kişinin kendini sürekli geliştirmesi gerekir.

canan_arslan_6

İleriye dönük tekrar haber dışında bir program yapma isteğiniz var mı ?

Yıllardır habercilik yapıyorum.. Ama elbette sanat ve spor da hayatımın bir tarafında hep var. Örneğin Gümüş Hilal çok önemli bir kültür sanat programıydı. Tekrar öyle bir işin içinde yer almayı isterim. İlgi alanlarıma dönük programların içinde yer almak ayrıca keyifli olabilir.

Gelecekle ilgili planlarınız neler ? Mesleğimi değiştirmeyi düşünmüyorum**** ekran önündeki vadem bittiğinde ekran arkasında çalışmaya devam etmek isterim.

canan_arslan_4

Kırmızı Türk hakkında neler söylersiniz ?

Bizim sektörümüz için önemli bir site olduğunu düşünüyorum ilk ve tek bu da önemli. Meslektaşlar arasında da iletişim sağladığı için sektöre katkı sunduğunu düşünüyorum.İş dışında neler yaparsınız ?

Ben aynı zamanda okçuluk sporcusu ve antrenörüyüm. Sporla daha çok zaman geçiriyorum fırsat buldukça ata biniyorum.Son sözleriniz
Tüm insanlığa barış ve sevgi diliyorum.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.