Bir başka WordPress sitesi

Hata Yapmama İzin Ver

0 56
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hata Yapmama İzin Ver…

Mutlu Çocuklar için Anne Baba Rehberi: Hata Yapmama İzin Ver…

Jessica Lahey’ in New York Times Best Seller eseri “Hata Yapmama İzin Ver” Tuti Kitap’ tan çıktı.

The New York Times köşe yazarı  Jessica Lahey aynı zamanda bir eğitmen ve konuşmacı. Bu kitap, çocukların başarılı ve daha önemlisi mutlu olmaları için neler yapıp neler yapılmaması gerektiği konusunda anne babalar için rehber niteliğinde bir eser.

Çocuk parkında sürekli evladının peşinde koşturan, çocuğunun evde unuttuğu ödevini hemen okula yetiştiren yahut üniversite tercihlerinde yavrusunu yönlendiren anne babalar, elbette bunları onların iyiliğini düşünerek yaparlar. Ancak çocuklarının hata yapmalarına müsaade etmedikleri ve sürekli güvenli bir ortamda korumaya çalıştıkları için onların gerçek hayatın zorluklarına hazırlanmalarını da engellemiş olurlar.

Lahey’ in deneyimleri ve araştırmaları sonucunda edindiği bilgiyi okura ulaştırmayı hedeflediği başlıklardan bazıları şöyle: En değerli ebeveynlik aracı: Hata Yapmak; Başarısızlıklardan öğrenme: Çocuklara hatalarını başarıya çevirmeyi öğretmek; Okulda başarı: iç motivasyon.

Lahey’e göre, ebeveynler çocuklarının hayatından başarısızlığı çıkarmaya ve her konuda onları kontrol etmeye çalıştıkça, çocuklar kendilerini güçsüz, beceriksiz, güvenilmeye layık olmayan ve tamamıyla bağımlı hissederler. Lahey’in iddiasına göre bu çocuklar ‘gerçek dünyada, bedeli daha ağır olan başarısızlıklar karşısında’ hazırlıksızdırlar.

Ebeveynler çocuklarını her adımında korudukları takdirde, gençler dünyanın zorluklarıyla mücadele etmekten aciz kalırlar. Şu bir gerçek ki çocukların başarısızlığa ihtiyacı vardır; hata yapmaktan korkarak büyümüş bir kişinin doğru yapacağından emin olmadığı şeyleri yapmasını, yeni şeyler denemesini ve risk almasını bekleyemeyiz. İşte “Hata Yapmama izin ver”, böyle bir durumla karşılaşmamak ya da böyle bir durumla baş edebilmek adına ebeveynler ve öğretmenler için bulunmaz bir rehber.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.