Bir başka WordPress sitesi

Zeynep Köker / Home Stylist Anna Gürsoy Özel Röportajı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2016-09-25-17-08-31-01

 

Zeynep Köker / Home Stylist Anna Gürsoy Özel Röportajı 

 

anna1

Home Stylist Anna Gürsoy:  ‘Kişilere sadece oturacakları bir ev yaratmıyorum, onlara bir yaşam kültürü oluşturuyorum.’

‘Styling’ ve’ stylist’ kelimeleri, son yıllarda televizyonlarda izlediğimiz moda programlarıyla artık hepimizin aşina olduğu kelimeler haline geldi. Tabi bu programların yarattığı algıyla, bizler bu kelimeleri sadece üzerimizdeki kıyafetlerle bütünleştirdik ama aslında, kişilerin gardroplarını yenileyen, onlara stil ipuçları veren stilistler olduğu gibi, evlerimize de küçük dokunuşlarla hayat veren stilistler var.  Evlerimiz, yani en özel alanlarımıza, sihirli dokunuşlarda bulunan bu kişilerden biri de Home Stylist Anna Gürsoy. 40 yıldır bu işin içinde olan ve kişilere özel yaşam alanları yaratan Anna Gürsoy, bir evde olması gereken en önemli unsurları, temizlik, düzen ve sadelik olarak açıklıyor. Önemli olan ‘küçük dokunuşlarla büyük değişimler yaratmak’ diyen Gürsoy, ardından da kendi küçük dokunuşlarını bizlerle paylaşıyor.

                          

Anna hanım öncelikle köşeme hoşgeldiniz. Hemen size sormak istiyorum nedir bu ‘home styling’ bize biraz açıklayabilir misiniz?

Home styling aslında ev stilinden çok bir yaşama sanatı. Ben birlikte çalıştığım insanlara, sadece yeni mobilyalar ya da yeni ev aksesuarları kazandırmıyorum. Aslında, onlara kendi ilgi alanları doğrultusunda bir yaşam alanı oluşturuyorum.

 

Bir eve girdiğiniz zaman o evde bu anlamda ne gibi değişiklikler yapıyorsuuz?

Öncelikle ev sahibiyle bir araya geliyorum ve onun yaşamak istediği evle ilgili fikirlerini alıyorum. Bu doğrultuda evle ilgili düzenlemeler yapıyorum. Home styling’de, en temel ögeleri yerler, duvarlar ve kapılar oluşturuyor. Bunu, kadınların ayakkabı ve saçları gibi, ya da erkeklerin saati gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki bir kadında saçlar çok önemliyse, ya da bir erkekte öncelikle saati dikkat çekiyorsa, evlerde de öncelikli alanlar yerler, duvarlar ve kapılardır. Sonrasında kullanılan renkler ve materyaller yer alıyor. Doğru rengi ve doğru materyalleri kullanmak da çok önemli.

 

Renkler ve materyaller dediniz. Siz renk ve materyalleri neye göre seçiyorsunuz peki? Ev sahibinin tercihlerine göre mi?

Ev sahibinin tercihi elbette ki önemli ancak özellikle renk seçimi yaparken en çok dikkat edilmesi gereken şey evin doğal ışığı. Her evin konumuna göre bir doğal ışığı vardır. Örneğin aydınlık bir eviniz varsa koyu renkleri daha kolay kaldırır. Daha karanlık bir ev söz konusuysa açık renklerin birleşimi tercih edilmelidir. Materyallerde ise, en önemli olan şey kullanılan kumaş ve ahşabın kalitesidir.

anna2 

 

Peki sizin bir iç mimardan farkınız ne?

Benim farkım bir evin içine yaşam tarzını da eklemek. İşim, evlere sadece mobilya seçmek ya da yeni bir duvar rengi belirlemekle sınırlı değil kısacası. Başta bahsettiğim yaşama sanatı, işte tam da buradaki farkı anlatıyor. Bir iç mimar, sizin istekleriniz doğrultusunda mobilyalarınızı seçiyor, evinizi döşüyor ve çıkıp gidiyor. Bense daha özgün bir çalışma yapıyorum. Kişiye özel, kişinin kendi hobileri çerçevesinde, kendi yaşantısı çerçevesinde, yepyeni bir yaşam alanı yaratıyorum. Kişilerin yaşam tarzını tanıyorum ve o yaşam tarzına katkıda bulunuyorum. Kısacası kişilere sadece oturacakları bir ev yaratmıyorum, onlara bir yaşam kültürü oluşturuyorum.

 

Anna Gürsoy: ‘Benim en önemli sloganım, değer yaratacak evler ortaya çıkarmak.

 

Bu yaşam alanını yaratırken ya da yaşam kültürünü oluştururken ne gibi objeler kullanıyorsuuz peki?

Benim en önemli sloganım değer yaratacak evler ortaya çıkarmak. Bu yüzden sıklıkla evlere değer katacak sanatsal objeler ekliyorum. Bu, bazen değerli bir tablo oluyor, bazen bir kütüphane, bazen vintage bir parça. Sanatsal objelerle dekorasyonu desteklediğinizde ortaya gerçekten değer katan ve değer yaratan evler çıkıyor. Buradaki en önemli unsur interaktif bir ev yaratmak. Sizinle bütünleşen, evinize gelen misafirlerinize sizi  ve hayata bakışınızı anlatan bir ev yaratmak. Bir lifestyle, yani bir yaşam sanatı, yaşam kültürü oluşturmak.

 

Peki bu yaşam kültürünü evimizdeki eşyaları kullanarak yaratmanız da mümkün mü?

Elbette. Bu, bazen yeni bir objeyle ya da yeni bir mobilyayla olabildiği gibi, bazen evinizdeki bir büfenin cilasını ya da bir koltuğum kaplamasını değiştirmekle de olabilir. Önemli olan sizin tarzınızı yansıtan, size ve yaşantınıza değer katan, sizinle birlikte yaşayan bir ev oluşturmak.

 

Bir evi güzelleştirmek ya da ona değer katmak için bizim kendi kendimize yapabileceğimiz ufak tefek değişiklikler neler peki?

Öncelikle evlerinizden az kullandığınız ya da fonksiyonu olmayan eşyaları atın. Eviniz bir eşya çöplüğü olmasın. Bu tür eşyalar hem alan işgal ederler, hem de negatif enerji yayarlar. Bunun dışında evinize süs bitkileri koyabilirsiniz. Ama canlı bitkileri kastediyorum yapay olanları değil. Evlerde sadelik ve düzen de çok önemli. Tabi tüm bunlardan daha önemli birşey daha var ki o da evin temizlik ve hijyenine özen göstermek. Bir evde temizlik ve hijyen yoksa isterseniz dünyanın en güzel mobilyalarını koyun hiçbir anlamı olmaz.

 

 Son olarak size ulaşmak isteyen ya da yaptığınız çalışmaları takip etmek isteyen okuyucularımız için soralım sizi nasıl bulabiliriz?

Sosyal medya yoluyla bana kolayca ulaşılabilir. Instagram üzerinden @anna_grsy hesabımdan çalışmalarımla ilgili fikir sahibi olabilir ve buradan da bana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.